Silk Road: libertariánska revolúcia na pozadí obchodu s drogami

Silk Road: libertariánska revolúcia na pozadí obchodu s drogami

Silk Road je pravdepodobne mediálne najznámejším čiernym trhom vo svete internetu. U širokej verejnosti jeho publicita pramení z článkov predbiehajúcich sa v odsudzovaní predaja drog. Väčšinou je spomenutá aj virtuálna mena Bitcoin a to ako celý nelegálny biznis v dobe informačnej revolúcie umožnila. So známych médií je pre mňa Forbes jediný, kto Silk Road monitoruje nezaujate a priniesol dokonca rozhovor s jeho prevádzkovateľom.

Človek (alebo skôr ľudia) stojací za Silk Road má za sebou značné filozofické a ekonomické základy, ktoré motivujú jeho konanie. Myslím si, že jeho vyjadrenia sú hodné našej pozornosti, preto som sa rozhodol preložiť niektoré jeho zverejnené príspevky.

Na fórach vystupuje pod pseudonymom Dread Pirate Roberts, čo je pravdepodobne odkaz na postavu z filmu The Princess Bride (1987). To môže naznačovať, že sa za pseudonymom skrýva viac ako jeden človek. Samotná stránka funguje online už približne dva roky, čo je možné hlavne pre skúposť na informácie jej prevádzkovateľov, ktorí sa tak chránia pred prezradením ich identity. To však neznamená, že Roberts na fórach nezdieľa svoje politické presvedčenie a filozofické základy stojace za jeho podnikateľskou aktivitou. Na Silk Road fóre je dokonca zriadená knižnica s názvom Dread Pirate Roberts Book Club, čitateľská a diskusná skupina venujúca sa “agorizmu, šedej ekonomike, anarcho – kapitalizmu, Rakúskej ekonomickej škole, politickej filozofii, otázkam o slobode a ďalším príbuzným témam.“

Nasledujú texty publikované Robertsom na rozmanité témy, od vojny proti drogám, cez Rona Paula, po jeho vlastné názory a filozofiu. K väčšine textov sú aj linky pre tých, ktorí by mali záujem prečítať si ich v kontexte.

 

O Silk Road ako praktickom libertariánskom systéme:

”Silk Road bol založený na princípoch libertarianizmu a jeho prevádzkovanie od toho neupustilo. Je to skvelá idea a skvelý praktický systém… Nie je to utópia. Riadi sa silami trhu, nie centrálnou autoritou (Aj ja sám podlieham silám trhu prostredníctvom mojej konkurencie. Nikoho nenútim aby tu bol). Rovnaké princípy, ktoré umožňujú Silk Roadu prekvitať, môžu a budú fungovať, kdekoľvek sa dajú viaceré ľudské bytosti dohromady. Jediný rozdiel je, že štát na ne nemá dosah svojimi zlodejskými vražednými rukami.” [10/1/2012]

 

O vojne proti drogám: (v reakcii na kritiku iného používateľa, že Silk Road nemá vplyv na vojnu proti drogám)

”Silk Road má vplyv na vojnu proti drogám. Efektom tejto vojny je obmedziť prístup občanov ku kontrolovaným látkam. Silk Road tento prístup rozšíril. Skvelá vec na agorizme je, že je víťazstvo z tisícov bitiek. Každá jedna transakcia, ktorá sa udeje mimo dosah štátnej kontroly, je víťazstvom jedincov, ktorí sa jej zúčastnili. Takže sú tu tisíce víťazstiev každý týždeň, každá z nich znamená posun, posilňuje agoru a oslabuje štát.” [9/23/2012]

Každá jedna transakcia, ktorá sa udeje mimo dosah štátnej kontroly, je víťazstvom jedincov, ktorí sa jej zúčastnili. Takže sú tu tisíce víťazstiev každý týždeň, každá z nich znamená posun, posilňuje agoru a oslabuje štát.

 

O možnosti vytvorenia drogového kartelu na Silk Roade:

”Kartely je takmer nemožné udržiavať bez použitia násilia, špeciálne v prostredí tak konkurenčnom ako je Silk Road. Navyše na karteloch nie je nič nemorálne. Ak by sa kartel začal tvoriť, nepokúšal by som sa ho zrušiť pokiaľ by jeho členovia neporušovali ďalšie pravidlá. Ak chcete vysvetlenie prečo je takmer nemožné udržať kartel v prostredí voľného trhu, prosím čítajte ”Man, Economy and State”, kapitola 10, časť 2, sekcia D.” [3/21/2013]

 

O udržaní dôvery používateľov Silk Road: (po výpadku služby, keď sa medzi používateľmi začali šíriť obavy, že by prevádzkovatelia mohli utiecť s peňažnými prostriedkami, ktoré spravujú)

”Viem, že celý tento obchod je založený na dôvere ktorú ste do mňa vložili a neberiem to na ľahkú váhu. Je mi cťou vám slúžiť a keďže neviete kto som, a nemáte čo spraviť ak by som vás zradil, dúfam že časom budem mať viac príležitostí dokázať vám, že moje úmysly sú skutočné a žiadne množstvo peňazí si nemôže kúpiť moju bezúhonnosť.

Špeciálne priekopníci ktorí tu boli od začiatku, ale platí to pre každého, všetci ste mi ako rodina. Samozrejme že tu máme aj pár šialencov ponevierajúcich sa naokolo, ale to je v pohode, nie? Na tom predsa nezáleží, mám vás všetkých rád. Zo všetkých ľudí na svete ste to práve vy, ktorí sú tu v počiatkoch našej revolúcie. Vy ste tí, ktorí to tu uskutočňujú a posúvajú dopredu. Je pre mňa privilégiom mať vás po svojom boku. Ďakujem vám za vašu dôveru, vieru, priateľstvo a lásku. ” [11/17/2012]

 

O ”hrdinoch” predávajúcich drogy na Silk Road:

”Na Silk Road máme medzi sebou hrdinov. Denne za nás riskujú svoje životy, bohatstvo, a drahocennú slobodu. Sú v prvej línií, robia ťažké rozhodnutia, riskujú svoje zadky aby spravili tento trh tým, čím je. Samozrejme hovorím o našich dodávateľoch. Nebudem im prejavovať uznanie individuálne, pretože sme obdarení tak veľkým počtom mimoriadnych ľudí ktorí sa chopili úlohy a našli spôsob ako tu na Silk Road predávať tovar. Neúnavne pracujú, aby vyvážili obrovskú zodpovednosť ktorú na seba vzali. Od zákazníckej podpory, dodávateľského reťazca, riadenia zásob, cez propagáciu, kontrolu kvality, riadenie rizík, po IT, Bitcoin financie, plnenie objednávok, atď. Títo chlapci a dievčatá sú najlepší profesionáli vo svojom obore. ” [2/27/2012]

 

O finančnej motivácií a či Dread Pirate Roberts založil Silk Road ”pre peniaze”, ako tvrdí iný používateľ:

”Peniaze sú pre mňa jedným z motivačných faktorov. Keby to tak nebolo, nebral by som si z obchodov províziu, alebo by som nežiadal od predajcov, aby používali platobný procesor tu na Silk Road. Peniaze ma motivujú z dvoch dôvodov. Po prvé, mám základné ľudské potreby, ktoré mi peniaze umožňujú naplniť, aby som sa tak mohol venovať našej veci. Tiež si užívam par potešení zo sveta najvyššej spoločnosti, ale nie je to nič extravagantné. V skutočnosti žijem celkom skromne, v porovnaní s väčšinou. Kupujem si v obchode kvalitnejšie jedlo, aj nejaké nové oblečenie, som štedrejší k blízkym a priateľom, ale vždy som žil skromne a to žijem zo zvyku aj teraz. Okrem iného nechcem pútať pozornosť. Kupovanie drahých vecí so sebou prináša bezpečnostné riziko.

Čo je však dôležitejšie, peniaze majú moc a tá je potrebná pre zmeny ktoré by som rád videl. Peniaze nám umožňujú rozšíriť našu infraštruktúru a ľudské zdroje, aby sme uspokojili rastúce nároky na trhu, ako aj zabezpečili a posilnili to, čo už bolo vytvorené.

Ako bolo povedané, mojou primárnou motiváciou nie je osobné bohatstvo, ale zmena. Znie to možno banálne, ale keď sa v živote pozriem dozadu, chcem vedieť že som spravil niečo čo za to stálo a pomohlo ľuďom. Napĺňa ma to. Ak nepoznáte túto radosť, možno moje slová vnímate ako neúprimné a manipulujúce, ale ja viem že sú pravdivé a v niektorých z vás rezonujú. Nie je nič zlé, ak žijete svoj život tak, aby maximalizoval vaše vlastné potešenie, pokiaľ nikomu neubližujete. Ale ak hladíte len na seba, nikdy nepocítite vyšší pocit šťastia. Je to paradoxné, ale čím menej sa sústredíte na vlastné šťastie, a dávate prednosť iným, tým budete šťastnejší. Skúste to, vždy sa môžete vrátiť k sebectvu. :) ” [9/23/2012]

 

O udržateľnosti Silk Road a sťažnostiach na provízie z predaja:

”Silk Road je stále začínajúci PODNIK. Môže doslova zmeniť svet, ako ho poznáme. Je väčší než ktokoľvek z nás, má odhodlanie a vôľu mnoho talentovaných ľudí, mnoho šťastia a PROSTRIEDKOV aby sa posunul ďalej. Chcete vidieť ísť tento projekt svojou cestou, absolútne ponižujúc mocných obchodníkov sveta? Chcete aby dostal každú šancu, ktorú potrebuje? Prečo ma nenútite zvýšiť províziu ešte viac? Nepočujem nikoho namietať na nižšie provízie za drahé tovary. Nepočujem nikoho hovoriť ”nerob, ty to potrebuješ, ty si to tu celé spravil možným, sme radi, že tu môžeme byť. ”

Ak chceme prežiť ako komunita, musíme prijať DLHODOBÚ víziu. Získať z projektu čo najviac, pred tým ako ho stihnú zrušiť, nám neprinesie úspech. V tom svete bude Silk Road len padajúcou hviezdou, ktorá sa rýchlo spáli a zahynie ako nenaplnený sen pohltený nočnou morou reality neustále sa rozširujúcej, všemocnej globálnej oligarchie. Plánovanie dopredu a uskutočňovanie všetkého čo je v našich silách práve TERAZ, je jediný spôsob aby sme mali šancu. Stále sme väčšinou ignorovaný naším skutočným nepriateľom, ale táto inkubačná doba NEBUDE trvať večne.

Nerád píšem tento druh vecí verejne, pretože je to výsmech nepriateľom a môže ich motivovať do akcie, ale risknem to, pretože kontext toho čo robíme je často stratený v dennodenných aktivitách a potrebuje byť čas od času pripomenutý. Silk Road POTREBUJE našu podporu. Potrebuje všetko čo máme. Návratnosť toho čo do neho vložíme bude neúmerná tomu, čo bude znamenať ak vydrží mesiace a roky, získajúc skutočnú oporu na svetovej scéne. POMÔŽTE MI DOSTAŤ NÁS TAM!!! Spravte to pre mňa, spravte to pre seba, spravte to pre vašich priateľov a rodinu, spravte to pre ľudstvo. ” [1/11/2012]

 

O tom či vláda môže zakázať Tor alebo Bitcoin, nástroje ktorými Silk Road umožňuje anonymitu:

”Štát sa môže pokúsiť zakázať naše nástroje, ale ak by sme ich nepoužívali len kvôli strachu so zákazu, tak sme sa vzdali dopredu, nie? Osobne si myslím, že nemôžu byť zakázané na takej úrovni. Napríklad Irán a Čína sa aktívne snaží, no nedarí sa im v tom. ” [9/23/2012]

 

O rozhodnutí vytvoriť vo februári 2012 Armory, stránku sprostredkujúcu predaj zbraní:

”My zo Silk Road nemáme morálne námietky voči predaju krátkych zbraní. Veríme, že schopnosť jedinca brániť sa je základom občianskej spoločnosti. Keby to tak nebolo, tí čo zbrane majú by jednoducho vyhrali nad bezbrannými jedincami. Môžu to byť kriminálnici priživujúci sa na ostatných s vedomím, že sú voči nim bezmocní. Mohla by to byť polícia masakrujúca ľudí bez strachu z okamžitej odvety. A ako sme videli v minulom storočí mnohokrát, môže to byť organizovaný vládny orgán páchajúci genocídu na celom neozbrojenom obyvateľstve. Ak nemôžete brániť svoje ľudské práva, budú vám odobrané.

Ako už bolo povedané, neexistuje žiadny dôvod, prečo by sme mali znovu nútiť niekoho do trhu, kde časť ľudí musí kompromitovať vlastné presvedčenie v prospech iných. To je typ zúženého myslenia používaného v súčasnosti vládami po celom svete. To je pravý dôvod prečo sme v tejto šlamastike. Väčšina ľudí v mnohých krajinách sa domnieva, že drogy a zbrane by mali byť nezákonné, alebo silne regulované, takže menšina trpí.

Tu na Silk Road sme si vedomí najmenšej menšiny ktorou si TY sám! Každá osoba je jedinečná, a jej ľudské práva sú vznešenejšie ako akékoľvek vznešené ciele, misie či programy. Právo jednotlivca JE cieľom, JE misiou, JE programom. Ak chce väčšina na Silk Road zakázať predaj zbraní, neexistuje že sa obrátime chrbtom k menšine, ktorá potrebuje zbrane na sebaobranu. ” [2/26/2012]

Právo jednotlivca JE cieľom, JE misiou, JE programom. Ak chce väčšina na Silk Road zakázať predaj zbraní, neexistuje že sa obrátime chrbtom k menšine, ktorá potrebuje zbrane na sebaobranu.

O zatvorení Armory šesť mesiacov neskôr:

”Ako ste si poväčšine všimli, zatvorili sme Armory. Vašou otázkou je pravdepodobne ”prečo”? Obchod proste nebol moc používaný. Jeho vytvorenie bolo trošku unáhlené a aj keď sme ho podporovali, bol to akýsi ”plávaj, alebo sa utop” experiment. Objem predaja nepokryl ani náklady na server, a na tomto bode aj zanikol. Robil som si o tom veľké nádeje, ale ak sa chystáme prevádzkovať anonymný obchod so zbraňami, asi to bude vyžadovať starostlivé premyslenie a naplánovanie. ”

 

Dread Pirate Roberts o úspechu Silk Road:

”Pre šťavnaté detaily si budete musieť počkať na moje pamäti, lol. Mám nejaké správy, čo vám chcem povedať. Jedná divná vec mi chodí hlavou pri tejto náhlej explózii rastu ktorú Silk Road zažíva. Tak ako keď o ňom napísal prvý raz Gawker, taký ten zvukový efekt z Inception, alebo intenzívna hudba z nového Tronu. Zažívam taký ten pocit ‘Do riti, toto je EPICKÉ!‘” [8/2/2012]

 

O vplyve používateľov na Silk Road:

”Vidím to tak, že sme všetci súčasťou niečoho veľkého, čo nás ako jednotlivcov prerástlo. Pripúšťam, že hrám jedinečnú rolu, ale časťou tejto role je neustále získavať dôveru komunity, aby som tak mohol robiť správne rozhodnutia a slúžiť každému z vás najlepšie ako viem. Silk Road bol postavený aby vám slúžil a sú to vaše túžby a potreby, čo mu dodávajú vietor do plachiet. Bez vás by sme tu neboli. Jasné, je mojou prácou je načrtnúť smer a držať kurz, som zodpovedný za výsledok tohto experimentu, ale nikdy nezabúdam kde spočíva skutočná moc. Je tam kde vždy bola, vo vašich rukách. ” [7/31/2012]

 

O spustení Dread Pirate Roberts Book Club, knižnom klube venujúcemu sa Rakúskej ekonómií a libertarianizmu:

”Začal som tento klub, pretože si myslím, že hľadanie pravdy je jedným z najušľachtilejších ľudských úsilí. Diskusia o týchto otázkach je rozhodujúca pri tvorbe svetonázoru založenom na rozume, a môže nás posunúť dopredu. Pri pohľade na veľký úspech aký má Silk Road, aké jednoduché by bolo stať sa len ďalším kartelom smädným po krvi, ziskuchtivom za každú cenu? Musíme si udržať svoju bezúhonnosť a byť verní svojím zásadám. Možnosť spôsobiť trvalú zmenu je príliš významná, aby sme konali inak. ” [10/3/2012]

 

O federálnom rezervnom systéme:

”Federálny rezervný systém sa spolieha na moc vlády udržať si monopol na vydávanie peňazí. Tak si všetky centrálne banky udržujú svoju kontrolu. Bez účasti štátu by ľudia mohli používať akúkoľvek inú menu. Historicky to bolo zlato. Ak by ľudia čo založili FED urobili to, čo urobili, no bez Zákona o federálnej rezerve a neskôr Breton Woodskej dohody, boli by tragicky neúspešní. Nikto by nevstúpil do ich systému. Toto je skutočná krása libertarianizmu. Ľudia si môžu zvoliť, aký systém chcú. Nie je treba žiadne vládne riešenie snažiac sa vyjsť v ústrety všetkým. Ak chcete používať inflačný menový systém založený na dlhu, nech sa páči. Mňa to nijak nepostihne až do chvíle, keď ma začnete nútiť tiež ho používať. ” [1/30/2013]

 

O filme V ako Vendetta, ktorí bol odporúčaný na pozretie pri príležitosti ”filmovej noci”:

”Aký film! Bol som do neho taký pohrúžený, že som s vami zabudol chatovať. Páčila sa mi tá časť, kde si moderátor robil žarty z kancelára. Tiež tá časť, kde dav ľudí prešiel barikádami. Mnoho inšpiratívnych momentov, ktoré mi pripomenuli akí sme mocní. ” [11/17/2012]

 

O zákonodarcoch:

”Mám obľúbenú teóriu o tom, kde spravili zákonodarcovia chybu. Za prvé, vzhľadom na okolnosti sa im nedokážem dostatočne poďakovať. Je jednoduché kritizovať niečo storočia neskôr, podporovaný bohatstvom, ktoré ich systém umožnil. Zaujímalo by ma však, ako by sa veci vyvinuli, ak by politické zriadenie bolo celkom dobrovoľné. Aj tu máme pravidlá, ktorými sa členovia riadia, a tiež sa časom menia. Ak chcete byť v klube, musíte si plniť záväzky a dodržiavať pravidlá, ale ak chcete riešiť vlastné veci, alebo odísť do iného klubu, nech sa páči. Nebudeme vás obťažovať, kým nebudete vy nás, môžete ísť kamkoľvek. ” [10/16/2012]

 

Čo pre neho znamená Ron Paul:

”Pre mňa mocný hrdina.” [11/15/2012]

 

O tom či používatelia Silk Road naozaj veria vo voľný trh, alebo len uspokojujú svoje vlastné potreby:

”Všetko čo robíte mimo kontrolu štátu je agorizmus, v istom zmysle sme teda všetci agoristi, či už si to uvedomujeme, alebo nie. Mnohí ľudia to robia jednoducho z dôvodu osobného prospechu, čo je úplne v poriadku. Ale nájdu sa aj takí, čo to robia aj ako vedomý protest, akt rebélie proti štátu.

Som tu na to, aby som nevedomých agoristov otočil v aktívnych vedomých. :)” [10/04/2012]

 

O vojne (odpoveď diskutujúcemu, ktorí argumentoval za ekonomické výhody armády):

”Pri vašom pozitívnom hodnotení vedenia vojen prehliadate jeden dôležitý bod a tým sú náklady, viditeľné i neviditeľné. Viditeľné sú zrejmé: smrť a skaza. Avšak neviditeľné náklady samotné dokazujú, že vami spomínané výhody za to nestoja. Neviditeľný náklad je strata dopytu v privátnom sektore. Je to jednoduché, prostriedky použité na vedenie vojny nie sú k dispozícií súkromným osobám. Nevieme si predstaviť, čo by ľudia boli schopní spraviť so zdrojov v hodnotách miliárd dolárov, keby sa nimi nevyhadzovali ľudia a veci do povetria, nehovoriac o prostriedkoch, ktoré boli nimi zničené. Vzhľadom k efektivite s akou ľudia pôsobia na trhu, v kontraste s armádnou byrokraciou, mám podozrenie, že inovácie a bohatstvo produkované svetom bez vojen, by z pokroku, ktorý priniesla armáda spravili niečo zanedbateľné…” [10/11/2012]

 

O TSA (agentúra pre bezpečnosť dopravy) a bezpečnosti lietania:

”Tu je trhové riešenie pre vás: dajte leteckým spoločnostiam na zodpovednosť akékoľvek prípadné škody spôsobené ich lietadlami, alebo majetkom. Tie sa proti tomu poistia a znalci dodajú cenu za potenciálne náklady, ako aj riziká súvisiace so znížením ostražitosti na letiskách. Letecké spoločnosti tak budú môcť ekonomicky rozhodnúť aké opatrenia prijať. Zákazníci tiež rozhodnú a to tým, že si vyberú leteckú spoločnosť na základe náklady verzus bezpečnostné opatrenia. ” [10/11/2012]

 

O detskej práci a pracovných podmienkach:

”Ak má osoba možnosť pracovať alebo hladovať, prečo im chcete zobrať možnosť pracovať? Ak si ľudia dobrovoľne volia prácu v továrni za hrozných podmienok, znamená to, že alternatíva je pre nich ešte horšia. Tá práca je pre nich možnosť ako si prilepšiť. Regulácia detskej práce len brzdí rozvoj a expanziu odvetví, ktoré poskytujú tieto príležitosti.

Ak by sa mohli slobodne rozvíjať, len pod tlakom ponuky, dopytu a vlastníckych práv, museli by zabezpečiť zamestnancom bezpečné pracovné prostredie, ak by tí oň žiadali. Dovoľte mi rýchly príklad. Nike aj Reebok majú továreň na topánky v tom istom meste. Všetky ich zdroje a vonkajšie podmienky sú v podstate totožné. Jediné v čom sa môžu líšiť je kvalita pracovného prostredia svojich zamestnancov. Nike sa rozhodne minúť $1 za každú hodinu pracovného času na udržanie lepšieho pracovného prostredia pre svojich zamestnancov, zatiaľ čo Reebok si dolár ponechá ako zisk. Reebok rýchlo zistí, že nie je schopný udržať si zamestnaneckú základňu, ktorú potrebuje na produkciu topánok, zatiaľ čo Nike preberie jeho zamestnancov a podiel na trhu. A tak Reebok namiesto zlepšenia pracovných podmienok proste dá zamestnancom dolár na viac za každú hodinu. Teraz sme svedkami trhu práce. Zamestnanci teraz čelia možnosti voľby bezpečného pracovného prostredia, alebo vyššej hodinovej mzdy. Niektorí si zvolia bezpečnosť, iní vyššiu mzdu.

A to je presne to, čo sa nakoniec stalo. Zamestnávatelia robia všetko čo môžu preto, aby prilákali dobrých zamestnancov od svojej konkurencie.” [10/3/2012]

 

O moci, ktorú majú veľké korporácie:

”Ľudia ktorí prevádzkujú podniky, hlavy štátov, osoba predávajúca vám jedlo, vy, ja a každá ľudská bytosť je omylná a schopná používať silu na ovládanie iných ľudí. Sloboda nie je pilulka robiaca z ľudí anjelov. To čo robí je, že dokáže obmedziť rozsah v akom sa zlo môže prejaviť vo svete. Práve v tejto chvíli máme v akejkoľvek zemepisnej oblasti monopol na najdôležitejšie spoločenské inštitúcie, ktorý je udržovaný s pomocou násilia. Ak si dobrovoľne zriadené organizácie upevňujú svoju moc a otočia sa proti svojim zákazníkom s úmyslom kradnúť od nich, dávať ich do klietok a zabíjať ich, špehovať ich a hovoriť im čo môžu a čo nemôžu, tak sme tam kde sme začali, a to je súčasný stav. Ale ak sa nemýlim, a tlak ktorý je na podniky vyvíjaný konkurenciou ich núti aby nám slúžili, tak môžeme mať slobodu a prosperitu akú svet nikdy nepoznal. ” [10/3/2012]

 

O ekológií a udržateľnom ekonomickom raste:

”Toto je miesto, kde štatút súkromného vlastníctva a trhu skutočne vyniká. Trhy obmedzujú neudržateľný rast prostredníctvom cenového mechanizmu. Ak je napríklad zdroj vyčerpaný, zásoby poklesnú, za predpokladu konštantného alebo stúpajúceho dopytu jeho cena rastie. Rastúce ceny nútia ľudí k MENŠEJ spotrebe a väčšiemu šetreniu. Súkromné vlastníctvo tiež stimuluje maximalizáciu hodnoty tohto zdroja. Ľudia majú tendenciu zachovať a zlepšiť ich pôdu a kapitál. Ak je slobodné podnikanie a vlastníctvo rešpektované, je pre ekológov snom.” [10/3/2012]

 

O minimálnej mzde:

”Čo s tými, ktorých práca je hodná menej ako je výška minimálnej mzdy? Týmto ľuďom nie je umožnené pracovať, aj keď sú ochotní a schopní. Skončia bez domova, alebo vo vládnych programoch, kde sa im nedostane žiadnej produktívnej zručnosti. Nemajú z toho žiadny prospech, a zvyšok nás tiež nie. Ak by im bolo umožnené pracovať, mohli by získať produktívne zručnosti, dostať sa z ”chudoby” a obohatiť seba aj ostatných. Dajte im šancu. ” [10/1/2012]

 

O myšlienke súkromnej polície namiesto štátnej:

”Štátna polícia ma na smrť desí. Komu viac dôverujete? Niekomu koho si platíte aby vás chránil, a jeho živobytie závisí od toho či v tom budete pokračovať, alebo niekomu kto od vás kradne (dane), kúpi za to zbrane (FBI, DEA, ATF, armáda, lokálna a štátna polícia, atď.) a následne vás núti robiť veci proti svojej vôli, aj keď nikomu neubližujete?

…Násilníci sú zlí a mali by dostať výprask.“ [10/1/2012]

 

O nutnosti mať vládu:

”Niektorých z vás šokuje, že to počujete práve odo mňa, ale my absolútne POTREBUJEME vládu, a to dobrú vládu. Faktom je, že služby ktoré súčasné svetové vlády zmonopolizovali a regulujú, sú najžiadanejšie a najpotrebnejšie: bezpečnosť / obrana, právo, riešenie sporov, školstvo, zdravotníctvo, doprava, služby, kontrola kvality, atď.

Otázka znie, chceme aby mal jeden celok monopol na všetky tieto kritické služby, alebo chceme mať na výber? ” [9/29/2012]

 

O láske Dread Pirate Robertsa ku komunite na Silk Road:

”Je pre mňa privilégium mať možnosť prihovárať sa vám. Nemám to ako dostatočne opísať, a cez toto médium je to o to náročnejšie, ale… milujem vás.

Kto by to povedal, že človek ako ja môže viesť medzinárodnú narkotickú organizáciu? Za mojou zásterkou anonymity sa našťastie nemusím stresovať. Ale áno, milujem vás. Ďakujem vám za to že tu ste. Ďakujem, že ste moji kamaráti. Ďakujem, že ste sami sebou a prinášate sem svoj jedinečný pohľad a energiu. Jedna osobná poznámka, ďakujem za najlepšiu prácu na svete. Nikdy som nezažil toľko zábavy! Viem, že sme tu už skoro rok, ale toto je LEN začiatok. Som tak nadšený a dychtivý po našej budúcnosti, že asi prasknem. ” [9/22/2012]

 

O legalizácií a zdanení drog:

”Často počujem tento argument, keď ľudia hovoria o drogovej prohibícii: legalizovať, regulovať, zdaniť. Na povrchu to znie ako dobrý nápad. Žiadna vojna proti drogám, ďalšie príjmy z daní, regulácia zaistí, že je všetko bezpečné. Dáva to zmysel, nie?

Nemôžem si pomôcť, ale niečo mi aj tak nesedí. Cítim, že tí bastardi, čo celý čas vrieskali proti, zas vyhrajú aj v tomto scenári. Všetky tie peniaze teraz pôjdu štátu a ich kumpánom, že?

Čo je problém: vojna proti drogám je akútnym príznakom hlbšieho problému, ten problém je štát. Ak ich ”zlegalizujú, zregulujú a zdania”, je to len ďalšia časť spoločnosti pod ich palcom, ďalšie výrobné odvetvie na ktorom môžu parazitovať.

Keď sa tento zákaz zruší, väčšina ľudí bude zo Silk Road preč. Vrátite sa do svojich životov, dostanete drogy z nejakej štátom certifikovanej výdajne, ktorá ich bude môcť predávať. Požívanie drog bude asi tak zaujímavé ako pitie či fajčenie.

Môj názor je, že Silk Road je o niečom oveľa väčšom ako o kupovaní drog. Je o prevzatí slobody naspäť do našich rúk, o našej dôstojnosti, o dožadovaní spravodlivosti. Keď bude zákaz zrušený a drogový priemysel bude vzatý pod jarmo štátu, bude to pre nás výhra na malom fronte, no pritom veľká prehra v celom boji. V tomto momente sú drogy naše. Nie sú poznamenané vládou. My, ľudia, kontrolujeme ich výrobu, distribúciu a spotrebu. Mali by sme sa snažiť rozšíriť túto kontrolu, vziať moc späť do vlastných rúk, nie dávať to, čo je naše do rúk tým, ktorí sú odjakživa našimi nepriateľmi.

Je jednoduché si to ospravedlniť. Predstavte si, že všetky tie hrôzy ktoré vojna proti drogám napáchala, by boli takmer okamžite preč. Že tá bolesť sa dá zastaviť!

Nenechajte sa zlákať týmito krátkodobými jednoduchými opravami typu ”nechajme to na vládu”. Ich čas sa blíži ku koncu. Budúcnosť je NAŠA. Využime túto možnosť, ktorú nám dopriali na odrazenie a dostaňme sa spod jarma úplne. Nie sme ťažné zvieratá, ktoré budú zdanené, kontrolované a regulované. MY sme slobodné duše! ŽIADAME rešpekt! V budúcnosti môže ľudská duša prekvitať, byť nespútaná, divoká a slobodná! Neponáhľajme sa nasadiť si postroj a ťahať záprah pre parazitov.

Keď bude zákaz zrušený, čo bude s vami? Zabudnete na celú túto revolúciu? Vrátite sa naspäť s tým svrbiacim pocitom, že niečo nie je v poriadku, že muži v uniformách za stolom majú moc nad vaším životom, a dennodenne vám ukrajujú z vašej suverenity? Vrátite sa k mysleniu, že dane sú nevyhnutné ako smrť a najlepšie čo môžete robiť, je drieť tak ťažko ako sa len dá, kým vaše telo, myseľ a duch nebudú úplne vyčerpané? Alebo budete cítiť stratu, že hranice ďalšieho divokého západu sú v rukách nepriateľa, a znásobíte svoju snahu zastaviť to?

Ja viem kde budem. Nebudem mať pokoj, kým sa deti budú rodiť do sveta, kde utláčanie, inštitucionálne násilie, kontrola, svetová vojna, a všetky ostatné charakteristické znaky štátu sú tak dávnou históriou, ako faraóni veliaci armádam otrokov. Vojna proti drogám prináša na svetlo ich povahu a ukazuje nám, kým skutočne sú. Legalizácia to nezmení, len ich posilní. Držte sa toho, čo máte a stojte si za slobodou, ktorú si zaslúžite!” [4/29/2012]

 Nebudem mať pokoj, kým sa deti budú rodiť do sveta, kde utláčanie, inštitucionálne násilie, kontrola, svetová vojna, a všetky ostatné charakteristické znaky štátu sú tak dávnou históriou, ako faraóni veliaci armádam otrokov.

A na záver čo ho inšpiruje:

”Fórum viac čítam ako do neho prispievam, pričom moje príspevky sú málokedy osobného charakteru. Z nejakého dôvodu ma nálada núti na chvíľu odložiť revolúciu a vyjadriť tu pár svojich myšlienok. Za bariérou anonymity a súkromia, ktorá to tu celé pokrýva, veci bežia veľmi rýchlo a stresujúco a preto len veľmi zriedkavo zdvihnem hlavu aby som sa obzrel aké je to tu celé úžasné, ale keď to spravím, napĺňa ma to inšpiráciou a nádejou do budúcnosti. Tu je malý príbeh o tom čo ma inšpiruje:

Roky som sa cítil frustrovaný a porazený niečím, čo mi pripadalo ako neprekonateľná prekážka medzi súčasným svetom a svetom v ktorom by som chcel žiť. Dlho a ťažko som hľadal pravdu, hľadal to čo je správne a čo nesprávne pre ľudstvo. Pri svojom hľadaní som čítal, vzdelával sa či polemizoval s množstvom brilantných ľudí. V súčasnom svete plnom rozptýlenia a dezinformácií je to sakramentsky náročné. Nakoniec som však našiel niečo, s čím som úplne stotožnený. Niečo čo mi dávalo zmysel, bolo to jednoduché, elegantné a konzistentné vo všetkých prípadoch. Hovorím o rakúskej ekonomickej teórii, voluntarizme, anarcho – kapitalizme, agorizme, atď. O myšlienkach obhajovaných ľuďmi ako Mises, či Rothbard v minulosti, SalernoRockwell v súčasnosti.

Z ich práce som pochopil zmysel slobody a účinky tyranie. Táto myšlienka však bola kliatbou. Všade kam som sa pozrel som videl štát a jeho vplyv na hynutie ľudského ducha. Bolo to strašne deprimujúce. Ako prebudenie sa z nepokojného sna do klietky z ktorej nie je úniku. Tiež som videl slobodné duše snažiac sa vymaniť zo svojich reťazí možnými aj nemožnými spôsobmi, aby pomohli svojej rodine a blízkym. Videl som čarovné a mocné bohatstvo, ktoré trh pomáha vytvárať. To ako sa stará o spoluprácu, zdvorilosť a toleranciu. Ako spravil obchodných partnerov z cudzích ľudí, či dokonca nepriateľov. Ako koordinuje činnosť každého človeka planéty spôsobom tak komplikovaným, že je neuchopiteľný jednej ľudskej mysli. Kde nič nie je zbytočné, kde moc a zodpovednosť je sústredená u tých, ktorí si ju najviac zaslúžia a sú jej hodní. Videl som tú cestu, nie však to ako sa ku nej dopracovať.

Čítal som všetko čo mohlo prehĺbiť moje znalosti ekonómie a slobody, vždy išlo však o záležitosti intelektuálne, nikde žiadna výzva do akcie. Len výzva na zdieľanie myšlienok s priateľmi, ktorým to možno otvorí oči. Tak tomu bolo do chvíle, kým som nečítal ”Alongside night” a práce Samuela Edwarda Konkina III. Nakoniec som našiel to chýbajúce ohnivko! Odrazu bolo všetko jasné: každá jedna činnosť mimo rozsah štátnej kontroly posilňuje trh a oslabuje štát. Videl som ako štát parazituje na produktívnych ľuďoch celého sveta, a ako rýchlo sa začne rozsýpať, ak nedostane príjem z výberu daní. Žiadne vojsko, ak ho nemôžete zaplatiť. Žiadna vojna proti drogám, ak nemôžete vysávať miliardy z ľudí, ktorých utláčate.

Prvý raz som videl drogové kartely, dílerov a všetkých ľudí tvoriacich ten prekliaty dodávateľský reťazec v úplne inom svetle. Kartel ako taký je pre mňa v podstate násilný, po moci bažiaci štát a netúži po ničom viac, ako po prevzatí  kontroly nad národnou vládou, zatiaľ čo vy, neznámy malý díler, ste sa pre mňa stali hrdinom. Zarábaním si na živobytie mimo dosah štátu ho zbavuje moci nad vlastnou životnou silou, produktom svojho úsilia. Je slobodný. Ľudia ako on, krôčik po krôčiku, oslabujú štát na úkor posilnenia trhu.

Netrvalo to dlho, možno rok, dva po tomto prebudení, kým sa začal po kúskoch stavať projekt Silk Road. Už som viac necítil sklamanie. V skutočnosti som spokojný s vedomím, že každý deň som schopný vdýchnuť do skutočne slobodného a revolučného trhu viac hodín práce, ako má môj deň. Kráčam vystretý, hrdý a slobodný, s vedomím, že činy ktoré robím požierajú infraštruktúru z ktorej sa útlak drží pri živote.

Sme ako malé semienka v obrovskej džungli, ktoré práve prerazili zemský povrch. Je to veľká a desivá džungľa s množstvom nebezpečných tvorov, každý z nich chce, poháňaný evolúciou, prežiť v nepriateľskom prostredí zvanom ľudská spoločnosť. Všetky typy spoločností, vládne agentúry, rodinné podniky, všetko sa snaží uchytiť a prežiť. Ale prostredie sa rýchlo mení a džungľa nikdy nevidela druh akým je Silk Road. Môžete ho vidieť, no nemôžete sa ho dotknúť. Je nepolapiteľný, no výkonný, my sa vyvíjame lusknutím prsta, experimentujeme snažiac sa nájsť pevnú zem, na ktorej by sme zapustili svoje korene.

Môžete ho vidieť, no nemôžete sa ho dotknúť. Je nepolapiteľný, no výkonný, my sa vyvíjame lusknutím prsta, experimentujeme snažiac sa nájsť pevnú zem, na ktorej by sme zapustili svoje korene.

Budú raz ľudia ako my rásť do výšky ako poctivé tvrdé drevo? Zmeníme vzhľad spoločnosti, ktorú tu dnes máme? Čo ak raz budeme mať dosť sily, aby sme presadili svoju fyzickú podobu na celom svete, vyhli sa parazitom a presadili právny štát, kde súkromie a súkromné vlastníctvo je nespochybniteľne zakotvené v štruktúre spoločnosti. Spoločnosť kde nám polícia slúži, ochrancovia sú viazaní svojim zákazníkmi – ľuďmi. Kde naši vodcovia získavajú svoju moc a zodpovednosť v drsnom, nemilosrdnom prostredí voľného trhu a nie spoza hlavne zbrane. Kde možnosť vytvoriť a užívať si bohatstvo je tak bezhraničná, ako samotná ľudská predstavivosť.

Raz možno budeme žiariaci maják nádeje utláčaných ľudí na celom svete, práve tak ako tu mnoho utláčaných našlo svoje útočisko už teraz. Bude to za noc? Nebude. Za nášho života? Neviem. Stojí za to bojovať až do posledného dychu? Samozrejme. Ak ste videli, čo všetko je možné, ako môžete konať inak? Ako by ste sa mohli znovu zapojiť do platenia daní, násilia, sadizmu, vojnového štvania, represívnej mašinérie? Ako môžete pokľaknúť, keď ste ucítili silu vlastných nôh? Aké sú pružné a ohybné, keď ste sa učili chodiť a myslieť ako slobodný človek? Radšej budem žiť v handrách ako zamknutý na zlatej reťazi. Teraz hrozí že budeme mať oboje! Momentálne je efektívne oslobodzovať ľudí použitím úžasnej krypto technológie, dramaticky tak redukujúc riziko. Čo všetko ešte musíme vytvoriť vo svete anonymných online trhov? Možnosť prosperovať a zúčastniť sa revolúcie epických rozmerov je na dosah ruky!

Nemám nikoho s kým by som tieto myšlienky zdieľal vo fyzickom svete. Bezpečnosť to nedovoľuje, preto vám ďakujem za vypočutie. Dúfam že moje slová budú pre niekoho inšpiráciou práve tak, ako som ja sám inšpirovaný ľuďmi ktorí sú tu.

 

Dread Pirate Roberts” [3/20/2012]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *